Hvar (Hvar-sziget) dvzljk nt is Horvtorszg legnaposabb szigetn, ahol vente tlagosan mintegy 32o napot st a nap! Ha ehhez mg hozzadjuk a szigetet bebort levendula- s rozmaringltetvnyek kprzatos illatt, az rnyas partmenti fenyveseket s a sziget egyedlll civilizcis hagyomnyt - knnyen belthatjuk, mirt is lett Hvar az utbbi idõk taln legltogatottabb adriai szigete! Strandok: kves, keskeny blk homokos strandszakaszokkal.
Bol (Brac-sziget) A kimondottan "trendi", exkluzv nyaralhelynek szmt Bol az egyik legnaposabb horvt sziget, Braè dli oldaln fekszik. Kzvetlen kzelben tallhat a horvt Adria legkprzatosabb strandja - a tengerbe tbb mint 63o m hosszan benyl kavicsos fldnyelv, Zlatni Rat, a szrfzs s a vzisportok szerelmeseinek valsgos zarndokhelye. Mozgalmas, "bulizs" nyaralsra, szrakozsra vgy, vzisportokat kedvelõ turistk ennl idelisabb adriai clpontot aligha tallhatnak! Strandok: kavicsos
Supetar (Brac-sziget) Supetar az egyik legltvnyosabb kzp-dalmt sziget, Braè szaki oldaln tallhat a rla elnevezett Szt. Pter-blben. Kiktõjbõl naponta tbbszr hajjratok indulnak a kzeli Splitbe. Nem tl nagy kiterjedse ellenre az utbbi vtizedek egyik legfelkapottabb dalmt nyaralhelye lett. Ltvnyos mûemlkekkel, sportolsi lehetõsgek trhzval s egyedi idegenforgalmi knlattal vrja a vendgeket.
Strandok: szikls, kavicsos, nhol homokkal feltlttt aljzat
Makarska Makarska a kzel hatvan kilomter hosszan elnyl, s szpsge miatt mr a krtaiak figyelmt is felkeltõ makarskai rivira legnagyobb vrosa. E rendkvl vonz, mondn nyaralhely igazi dltengeri hangulat, rnyas fenyvesekkel szeglyezett homokos s kavicsos strandokat, valamint szmtalan szrakozsi lehetõsget knl az ideltogat turistknak. s mivel kzvetlenl a Biokovo hegysg lbnl fekszik - melyet az alpinistk Dalmcia legvadregnyesebb mszkõhegysgnek tartanak! - a legaktvabbak mg akr hegyet is mszhatnak. Biokovo hegysg - A makarskai strandok forr homokjn ejtõzve bizony nehz elkpzelni, hogy a felettnk magasod Biokovo szmos vlgyben vekig nem olvad el a h! Strandok: fenyõkkel szeglyezett, csodlatosan szp, lassan mlylõ, fehrkavicsos strand, kristlytiszta vz (Baska Voda)
Split Az 1700 ves mltra visszatekintõ kzp-dalmciai Split Dioklecinusz csszr alatt lte fnykort, aki j ideig innen irnytotta a Rmai Birodalom gyeit, rksgl pedig remekbeszabott palotakomplexumot hagyott htra. A pomps vrosi mûemlkegyttesen s magas sznvonal idegenforgalmi szolgltatsokon kvl Split turisztikai vonzerejhez ktsgkvl hozzjrul e mediterrn nagyvros lakinak felejthetetlen dli srmja. "Spliti nyr" - a nyaranta megrendezett kulturlis s szrakoztat rendezvnysorozat egyrtelmû bizonytka a splitiek sugrz letkedvnek. Marjan-hegy - Split legkedveltebb vrosi kirndulhelye, melynek 168 hektros terlett rnyas alpesi fenyves bortja. A cscson levõ kiltbl pratlan kilts nylik a krnyezõ szigetekre s az egsz spliti akvatriumra, amit n sem mulaszthat el!
Trogir A "kis Velenceknt" is emlegetett Trogir a kzpkori mediterrn kultra valsgos emlkknyve, melynek trtnete mg az korra nylik vissza, amikor is a vroska a Tragurion nevet viselte. Felismerve a hely rendkvl gazdag urbanisztikai rtkeit az UNESCO 1997-ben felvette Trogirt a vilgrksgek rangos listjra. Ez a festõi kis vroska az utbbi vtizedekben kimondottan vltozatos turisztikai knlattal fogadja az ideltogatkat, a vitorlsokat pedig sznvonalas szolgltatsokkal vrja a "Èiovo" Vitorls s Jachtklub.
Strandok: szikls, kavicsos
Omi A kzp-dalmciai Omi a Split s Makarska kztti impresszv partszakaszon tallhat, egyes rszei pedig benylnak a Cetina hegyi folycska vadregnyes kanyonjba. A vroska mr a kzpkorban is nagy ismertsgnek rvendett - igaz, ezt jrszt a hrhedt s messze fldn rettegett helybli kalzoknak ksznhette… Napjainkra az omii rivira igen ltogatott nyaralhelly nõtte i magt, ahol mintegy 35 km hossz, kivl frdsi lehetõsgekkel csbt tengerpart, s jpr festõi kis halszfalu fogadja a pihenni vgykat. A mindenre elsznt egykori kalzokrl pedig jobbra csak a hres helyi frfikrusok (a klapk) dalaiban hallhatunk… Strandok: kavicsos s homokos
|