Horvátok Magyarországon
Horvátország 1102-től a Magyar Szent Korona része volt, vagyis a két ország közös uralkodó fennhatósága alá tertozott. Így a horvát és a magyar arisztokráciának mindkét országban voltak birtokai, és a horvát arisztokrácia sokszor kétnyelvű volt (a Zrínyiek, Batthyányiak, Erdődyek, Nádasdyak), és a magyar politikában, kultúrában is nagy szerepet játszott. Jurisics Miklós vagy a Frangepánok neve szintén a magyar történelemből is ismert. A 16 századtól indult meg a horvát lakosság menekülése a török elől észak felé, és az 1529-32 között elnéptelenedett Vas, Zala, Somogy, Sopron és Moson megyékbe horvátok telepedtek le.
A horvátok több etnikai csoportott alkottak és alkotnak ma is: A/ a bunyevácok Származásuk: Hercegovina, Dalmácia A 14 század végén 16 század elején erről a területről a régi horvát lakosság eltűnt: a török elől Horvátországba, a tengermellékre, Magyarországra és Ausztriába települtek.
1463 Bosznia török megszállása után többezren menekültek Magyarországra, boszniai ferencesek vezetésével
A Bácskába 1622 táján jutottak el a bunyevácok Szabadka, Baja és Zombor környékére. A Rákóczi-felkelés alatt Ausztria oldalán álltak sokat szenvedtek a kurucoktól is. Bunyevác plébániák a 18 században: Buda, Szentendre, Törökbálint, Tököl, Ercsi, Földvár, Csepel, Baja, Borsod, Almás, Katymár, Szentiván, Csávoly, Gara, Bokod, Szabadka, Vaskut, Dusnok, Bátya, Zombor, Hercegszántó, Miletic, Karasevo. Nem alakult ki körükben polgári osztály és értelmiség, ezért a 19. század végén könnyen magyarosodtak. Külön egyházszervezetük sem volt.
B/ sokácok Két alcsoport preko druma az úton túl: Pécs-Mohács út két oldalán preko planine a hegyen túl: Kásád, Alsószentmárton, a baranyai háromszög a Dráva mentén
A bosnyákok és a sokácok a Boszniából betelepült katolikus és pravoszláv délszlávokat jelentik, de a történeti irodalom általában a sokácokat is bosnyákoknak nevezi.
C/ a nyugat-magyarországi horvátok betelepedése a 15-18. század idejére esik, jobbágyok és katonák voltak, köztük a Kőszeget védő, Zenggből (Senj) származó Jurisics Miklós katonái. Ezeknek a horvátoknak a nagyobb része a trianoni békével Ausztriához került.
D/ muraközi horvátok A Zrínyi-birtokokra költöztek nagyobb számban horvátok. |